شماره های تماس (021) 88 79 23 06
(021) 88 66 45 25
ساعات کاری مطب شنبه و چهارشنبه
ساعت 17:30 الی 19
آدرس مطب تهران، میدان ونک، گاندی شمالی، کوچه صانعی
پلاک ۱۹، ساختمان نشاط ، طبقه دوم، واحد7

لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن (liposuction) یک جراحی زیبایی برای از بین بردن توده های چربی در افراد چاق می باشد. جراحی لیپوساکشن که شامل خارج کردن چربی با استفاده از کانولای متصل به پمپ تخلیه کننده است، دارای عوارض بسیار زیادی می باشد. در صورتی که شما نیز به دنبال اطلاعات کاملی از این نوع جراحی هستید، مقاله زیر را مطالعه کنید.

مهم ترین موضوع در خصوص جراحی لیپوساکشن این است که این جراجی نمی تواند روش مناسبی برای درمان چاقی باشد. لیپوساکشن فقط برای افرادی که وزن نسبتا متعادلی دارند ولی بدنشان شکل مناسبی ندارد، توصیه می شود. با این حال باز هم به خاطر عوارض جانبی این عمل بهتر است که اشخاص برای خوش فرم کردن اندامشان از روش دیگری به جز لیپوساکشن استفاده نمایند.

لیپوساکشن

لیپوساکشن

آیا عمل لیپوساکشن باعث کاهش وزن می شود؟

نه! عمل لیپوساکشن هرگز باعث کاهش وزن در افراد نمی شود و فقط باعث کم کرد سایز بدن می شود، بنابراین برای کسانی که چاق هستند و وزن بالای ۱۰۰ کیلو گرم دارند اصلا توصیه نمی شود به خاطر اینکه هرگز به وزن ایده آل و اندام مناسب نمی رسند. این عمل بیشتر برای کسانی که وزن مناسب دارند ولی در بعضی از قسمت های بدنشان توده های چربی به وجود آمده است که با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی رود، مناسب است. ولی باز هم پزشکان توصیه می کنند که تا حد امکان از این عمل جراحی برای شکل دادن بدنتان استفاده نکنید زیرا که عوارض بسیار زیادی مخصوصا برای کسانی که پوستشان شل می باشد، دارد.

جراحی لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

از طریق برشهای کوچک ۳-۴ میلی متری و با استفاده از لوله های فلزی باریک و دستگاه مکنده چربی های عمقی برداشته میشوند.
یکی از روشهای جدید در لیپوساکشن ،استفاده از امواج صوتی (sound wavesاست. به دلیل وجود عوارض بیشتر استفاده از آن محدود به مناطقی از بدن است که حاوی چربی متراکم بوده و با روش معمول قابل کشیدن نباشد.

آیا چربی مجددا بعد از لیپوساکشن باز می گردد؟

تعداد سلولهای چربی ثابت است و بعد از لیپوساکشن سلولهای برداشته شده جایگزین نمی شوند، ولی در صورت عدم رعایت رژیم غذایی ،سلولهای باقی مانده چربی اضافی را در خود ذخیره کرده و متورم میشوند. اما در هر صورت چاق شدن مجدد فرد به شکی متناسب و در تمام سطح بدن رخ میدهد.

نوع بیهوشی در لیپوساکشن چگونه است؟

انواع مختلفی از روشهای بیهوشی در لیپوساکشن به کار می رود. اگر قرار است که لیپوساکشن به صورت محدود و با حجم کم انجام شود، بی حسی موضعی کفایت می کند، اما در صورت تمایل بیمار، به صورت همزمان از داروهای آرام بخش و خواب آور نیز استفاده میشود. در برخی موارد خصوصا با حجم های بالا ی لیپوساکشن ، بیهوشی عمومی کاربرد دارد.

بعد از عمل لیپوساکشن چه اتفاقی رخ می دهد؟

کسانی که قصد انجام دادن عمل لیپوساکشن را دارند، بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشند:

 • ترشح بد بو از محل سوراخ ها در بدنتان
 • ورم بسیار زیاد که حتما برای کنترل این ورم باید از گن استفاده کنید. معمولا این ورم تا چندین ماه بعد از عمل ادامه دارد.
 • درد بعد از عمل شدید خواهد بود و در ضمن کبودی پوست میتواند زیاد باشد.
 • پوست بدنتان بسیار شل می شود.

عوارض برداشتن چربی به روش لیپوساکشن

برداشتن چربی به روش لیپوساکشن عوارض و خطرات زیادی را به همراه دارد و فقط باید در موارد خاص از جمله هنگامی که بیمار به علت چاقی در حالت خفگی است انجام شود. بهتر است بدانید در هر بار عمل، حداکثر ۷ کیلوگرم چربی از بدن خارج می شود. این عمل به روش های متفاوتی از جمله امواج صوتی (sound wavesانجام می شود که عوارض خاصی به همراه دارد که عبارت اند از:

 • ورم ناشی از ایجاد حفره در بدن که معمولا این ورم ماندگار است.
 • سوختگی که به خاطر حررات بالایی که بدن داده می شود تا چربی ها ذوب شوند و سپس تخلیه شوند.
 • زخم های طولانی مدت که در اثر عمل لیپوساکشن ایجاد می شود.
 • صدمه های مکانیکی به ناحیه ایی که عمل شده است مانند شکم، ران، باسن، سینه.
 • صدمه به عروق لنفاتیک
 • ایجاد فرو رفتگی در بافتی که چربی آن برداشته شده است.

اگر شخصی که عمل ساکشن را انجام داده است، بعد از عمل رژیم غذایی نداشته باشد، چربی باز می گردد و ایجاد توده های چربی یکی از عوارضی است که فرد بعد از عمل به آن دچار می شود.

لیپوساکشن

لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن برای چه افرادی مناسب نمی باشد؟

 • افرادی که به علت چاقی دچار درد های استخوانی و درد های ستون فقرات هستند.
 • اشخاصی که مبتلا به بیماری دیابت می باشند، هرگز نباید این عمل را انجام بدهند.
 • فردی که فشار خون بالا دارد.
 • سن فاکتور مهمی در این عمل دارد، بهتر است اشخاصی که سن بالای ۴۰ دارند به این عمل فکر نکنند، زیرا که پوستشان انعطاف پذیر نمی باشد.

در کل آن هایی که باید این عمل را انجام دهند حتما قبل از انجام این عمل، بدن را از نظر سیستم‌ های گوارشی و غدد بررسی کنند چرا که گاهی اوقات افراد به کم کاری تیروئید یا دیابت دچار هستند که می ‌توانند برای عمل ایجاد مشکل کنند. بهتر است، کسانی که مبتلا به دیابت و فشار خون می باشند از انجام دادن این عمل صرف نظر نمایند زیرا خطرات زیادی از جمله مرگ را به دنبال دارد.

انواع روش‌های عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن با کمک بی‌حسی موضعی: در این نوع لیپوساکشن، از بی‌حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه‌ای از بدن که قرار است لوله‌های ریز و نازک در آن قرار گیرد استفاده می‌شود. در مرحله بعدی، قبل از اینکه فرایند لیپوساکشن آغاز گردد، مقدار زیادی از محلول بی حسی که معمولاً در برگیرنده لیدوکایین و اپی نفرین است به بافت‌های چربی تزریق می‌شود. لیپوساکشن با کمک بی حسی موضعی ممکن است نیازمند بیهوشی عمومی نباشد.

لیپوساکشن به کمک سونوگرافی: این تکنیک از سونوگرافی برای آب کردن چربی استفاده می‌کند و همین امر باعث می‌شود خارج کردن چربی از بدن ساده‌تر و راحت تر باشد. این تکنیک برای از بین چربی در نواحی همچون گردن، قسمت فوقانی شکم، اطراف بدن و پشت بسیار مؤثر است.

لیپوساکشن به کمک لیزر: این تکنیک از امواج کم انرژی برای آب کردن چربی استفاده می‌کند. در نهایت چربی که به مایع تبدیل شده است از طریق لوله‌های کانولا از بدن خارج می‌شود.

لیپوساکشن یک فرآیند سرپایی است که معمولاً در مطب پزشک، مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می‌شود. به طور کلی، بعد از لیپوساکشن نیازی ندارید در بیمارستان بمانید مگر اینکه حجم زیادی از چربی از بدن خارج شده باشد. در برخی از موارد بی حسی موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ممکن است برای کمک به بیمار از آرامبخش استفاده شود. اگر قرار است حجم وسیعی از چربی از بدن خارج شود، بیهوشی عمومی یا آرام بخشی عمیق با یک بی حسی موضعی باید مورد استفاده قرار گیرد.

بعد از عمل لیپوساکشن

بعد از اینکه فرایند لیپوساکشن به اتمام رسید، ناحیه‌ای از بدن که تحت تأثیر این فرایند قرار گرفته است به طور محکم بسته می‌شود تا از تورم، کبود شدگی و درد جلوگیری گردد. باندهای الاستیکی و چسب می‌تواند این ناحیه را پوشش دهد.

ممکن است نیاز داشته باشید از لباس‌های ویژه‌ای استفاده کنید یا به مدت ۳ الی ۴ هفته این ناحیه را محکم ببندید. به مدت ۷ الی ۱۰ روز، ناحیه مورد نظر کبود شده و تورم خواهد کرد. به مدت چند روز ممکن است از محلی که بخیه زده شده است مایعاتی ترشح شود.

برای کاهش خطر ابتلاء به عفونت باید به تجویز پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنید. بیشتر افراد بعد از اینکه فرایند درمانی کامل شد و اثر بی حسی از بین رفت می‌توانند از جای خود بلند شوند و حرکت نمایند. به محض اینکه احساس آرامش و راحتی داشتید می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود برگردید. البته این مدت زمان می‌تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

بیشتر افراد در عرض چند روز قادر خواهند بود به محل کار خود برگردند. اگر ناحیه‌ای که درمان شده است بزرگ و وسیع باشد، ریکاوری مدت زمان زیادی به طور می‌انجامد.

لیپوساکشن

لیپوساکشن

چرا لیپوساکشن انجام می‌شود؟

شاید بتوان گفت اصلی ترین دلیل لیپوساکشن شکل بخشیدن به اندام‌های بدن است. در بیشتر موارد هدف از انجام این کار کاهش وزن نیست. لیپوساکشن معمولاً برای نواحی مشکل سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به رژیم غذایی و تمرینات ورزشی پاسخ خوبی نداده‌اند. این نواحی اغلب ران و باسن در زنان و کمر و پشت در مردان است. صورت، گردن، شکم، پشت، پاها و بازوها معمولاً نواحی رایجی هستند که مورد درمان قرار می‌گیرند.

لیپوساکشن در برخی از موارد به همراه سایر جراحی‌های زیبایی همچون ابدومینوپلاستی، کاهش اندازه سینه یا لیفت صورت انجام می‌شود. همچنین این فراید ممکن است برای درمان شرایط خاص پزشکی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط عبارتند از:

تومور چربی خوش خیم
بزرگ شدن غیر طبیعی پستان در مردان
مشکلاتی در سوخت و ساز چربی در بدن
عرق کردن زیاد در نواحی زیر بغل

لیپوساکشن برای درمان چاقی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

عمل لیپوساکشن چقدر کارساز و مؤثر است؟

لیپوساکشن معمولاً در از بین بردن ذخیره چربی در نواحی کوچک بدن بسیار مؤثر عمل می‌کند. اما اگر بعد از لیپوساکشن اضافه وزن پیدا کردید، چربی‌هایی که از بدن خارج شده بود ممکن است دوباره باز گردد و شکل قبلی بدن دوباره ظاهر شود.

برخی از بهبودهایی که در شکل بدن انجام می‌شود درست بعد از جراحی قابل ملاحظه خواهد بود. بهبودهایی که انجام می‌شود ممکن است بعد از چند هفته یا حتی چند ماه خود را نشان دهد. اثر کامل لیپوساکشن ممکن است به مدت چند ماه تا یکسال قابل ملاحظه نباشد.

لیپوساکشن (به جز لیپوساکشن به کمک لیزر) معمولاً ناحیه درمان شده را سفت نمی‌کند. بعد از اینکه چربی‌های اضافی از بدن خارج شد، پوست اطراف آن نیز شل خواهد شد. پوست برای اینکه بتواند سفت‌تر شود به ۶ ماه زمان نیاز خواهد داشت.

پوست برخی از افراد بسیار الاستیک است و سریع‌تر از پوست سایر افراد خود را با شرایط موجود وفق می‌دهد. پوست‌های جوان‌تر الاستیسیته‌ی بیشتری دارند. معمولاً افرادی که از فرایند لیپوساکشن برای کاهش وزن استفاده می‌کنند ناامید خواهند شد.

خطرات و عوارض لیپوساکشن

فرایند لیپوساکشن که توسط پزشک متخصص و در مطب با تجهیزات مناسب انجام می‌شود معمولاً امن است. اگر ناحیه‌ای که باید درمان شود بیشتر از یک مورد باشد یا ناحیه مورد نظر بزرگ باشد، خطرات آن نیز افزایش پیدا می‌کند. عوارض جانبی رایج لیپوساکشن به شرح زیر است:

تورم، کبودی و درد موقت. بی حسی در اطراف و خود ناحیه درمان شده
التهاب و زخم جزئی در اطراف نواحی که بخیه زده شده است.
ناهمواری در پوست. پوست بعد از چند ماه سفت می‌شود و خود را درمان می‌کند اما در برخی از افراد پوست شل باقی می‌ماند.

پاسخ

شش − 3 =

Call Now Buttonتماس با ما